Informācija par valsts apmaksātiem zobārstniecības pakalpojumiem bērniem

Nacionālais Veselības Dienests ( NVD) līgumpartneriem apmaksā zobārstniecības pakalpojumus bērniem līdz 18 gadu vecumam. 

Pakalpojumos ietilpst gan zobu higiēna, gan zobu labošana bērniem. 

Kas ir kvotas?

Nacionālais Veselības Dienests jauna gada sākumā katrai veselības aprūpes iestādei, kas sniedz zobārstniecības pakalpojumus bērniem, iedala/piešķir noteiktu naudas summu, kas ir atšķirīga starp iestādēm.  Šo iedalīto naudas summu kopumā sauc par kvotu. Šī nauda netiek izsniegta uzreiz, bet sadalīta uz 12 mēnešiem un iestādei tiek izmaksāta tikai pēc pakalpojumu sniegšanas. Speciālists aizpilda talonu pēc pacienta pieņemšanas ar izpildītajām manipulācijām. Talons tiek nosūtīts uz NVD, ja talons tiek pieņemts, tas tiek apmaksāts tikai nākamajā mēnesī no iestādei iedalītās summas.

Kāpēc kvotas beidzas?

Ja veselības aprūpes iestāde ir iztērējusi visu gadam paredzēto naudas summu ātrāk, tad šī iestāde var turpināt sniegt tikai maksas pakalpojumus. Nacionālais Veselības Dienests nepiešķir kvotas klāt gada vidū vai pēc pieprasījuma, kad nepieciešams.

Kvotu beigšanās laiks, proti, ātrāk vai vēlāk ir atkarīgs no vairākiem  mainīgiem faktoriem:

  1. Speciālistu pieejamības ( zobu higiēnisti, bērnu zobārsti). Katrai iestādei ir atšķirīgs speciālistu daudzums, kā arī pieprasījums/rinda pie konkrētā speciālista var būt ļoti mainīga.
  2. Kopējās iedalītās naudas summas gadam – KVOTAS.  Iestādei nav ietekmes uz piešķirto naudas summas apjomu, to aprēķina NVD pēc saviem ieskatiem.
  3. Pakalpojumu klāsta un daudzuma.

Šī ir visneprognozējamākā sadaļa, jo kvotu tērē gan zobu higiēnisti, gan zobārsti uz zobu labošanu un zināt iepriekš, kas katram bērnam būs jāārstē, kādā apjomā var zināt tikai pēc pakalpojuma.

Tieši šis ir iemesls, kādēļ kvotas var beigties salīdzinoši ātri vai negaidīti!

Priecājamies, ka varam sniegt šo pakalpojumu novadā kopumā. Darbs ar bērniem vienmēr ir izaicinājumiem pilns un prasa lielu pacietību un izturību no speciālistu puses. 

Lūdzam ar sapratni izturēties pret straujākām kvotu izmaiņām, kā arī  paziņojumiem par tām, savukārt ar sūdzībām vērsties pie Nacionālā Veselības Dienesta. 

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Jauku dienu vēlot, MC Liepa vadība